"Вълчи разкази" - книжно ревю
- Mariya-Nikol
- 2.06.2020 г.
- време за четене: 2 мин.
Нали го играя "патрЕот", та се старая да чета повече българска литература, ако може и да е от съвременното творчество, още по-добре! Случайно засякох в Инстаграм профила на "Вълчи разкази" и след като прочетох анотацията на романа, бях сигурна, че това трябва да е следващата книга, която да постъпи в дома ми. Авторът, Васил Попов, беше така добър да ми изпрати един екземпляр, а аз от своя страна го изчетох на един дъх и съм така добра да ви споделя повече за това негово творение.

Жанрът на книгата е новелистичен роман - сборник от пет разказа, свързани помежду си, а в същото време независими смислово един от друг, и още два в допълнение, които са отличени в редица литературни конкурси, подобно на "вълчите". Цялото творчество на младия автор Васил Попов е базирано на българските митология и фолклор. Във "Вълчи разкази" той умело вплита в редовете история и фолклор, истина и легенда, любов и омраза, живот и смърт, кара те да настръхнеш и да четеш страница след страница без да можеш да спреш, пленен от магията на действията, случващи се някъде из горите на Трън.
Голяма част от сюжета на разказите в сборника се върти около Вълчите празници, за които аз не бях чувала, и поверията около които ми се сториха толкова странни и шокиращи, че не можах да повярвам, че са истина, докато не си направих сама онлайн проучване, от което се убедих, че Вълчи празници наистина е имало. Няма да ви издавам нищо, за да не ви развалям удоволствието от четенето, но се подгответе, че това няма нищо общо с онази весела и празнична част от фолклора ни, за която се говори навсякъде, и дори на места се пресъздава и до днес. Доста по-страховито е, но и много по-интересно!
Стилът на сборника е лек и приятен, написан е на достъпен език. Действието се развива във времената на робство и на места из текста има чуждици, но всички са преведени и описани подробно в края на страницата. Четейки "Вълчи разкази" сякаш четете приказки за далечни времена, чудовища и герои, красиви девойки, а в същото време се докосвате до миналото на предците ни, научавате повече за историята ни, съпреживявате това, което е преживявал някога народът ни. За мен това е както разтоварващ новелистичен роман, така и образователно четиво.
Изключително разочарована съм и ще ви кажа защо. Защото за мен "Вълчи разкази" заслужава да бъде включена в учебния план на българските гимназии, а не е. Смело мога да твърдя, че смятам Васил Попов за Хайтов на нашето време, а "Вълчи разкази" за най-добрия продукт на българската литература от последните години. Ако някой си мисли, че преувеличавам, нека прочете само една глава от някой от разказите. Ще остане така запленен, че ще прочете цялата книга на един дъх и ще се убеди в правотата на думите ми.
"Вълчи разкази" са достъпни напълно безплатно в дигитален формат на сайта на книгата. И все пак, ако желаете да подкрепите автора, можете да си закупите физическо копие на романа на цена от 20лв.
Comments