Живеем в модерни времена, където благодарение на Интернет имаме непрекъснат достъп до сайтове, съдържащи милиони рецепти за случаите, в които сме изчерпани откъм идеи за вечеря. Аз обаче изпитвам носталгия по отминалите времена и винаги ще смятам за по-приятно и автентично гледането на рецепти от готварска книга. Наскоро от издателство "Милениум" ме зарадваха с две такива заглавия, за които сега ще Ви разкажа малко по-подробно.
Вкусно, здравословно и достъпно!
Крайно време е да разбием мита, че е скъпо да се храниш здравословно. Сигурна съм, че ако и вие сте от групата хора, която смята така, тази книга тотално ще промени мнението Ви! Става дума за "Какво да сготвим за тънка талия и тънък джоб", съставена от Галина Иванова. Трудът на дамата ни доказва, че здравословната и извайваща фигурата храна не е задължително да бъде скучна и еднообразна, нито пък недостъпен лукс. С познаване на някои правила и доза въображение, можем да се храним вкусно, полезно и достъпно!
В случай, че мислите, че това е поредната книга за рецепти, грешите! Това на практика си е учебник по здравословно хранене! Авторът започва с кратък текст, въвеждащ ни в основите на правилната диета, като под "диета" нямам предвид лишения или крайна цел отслабване, използвам думата в основния и смисъл, а именно "режим на хранене".
Следват 69 правила как да се храним здравословно и евтино - при тази част останах изумена от това колко прости и логични звучат всички точки, а пък никога не съм се сещала за тях. Ще ви споделя част от тези "хранителни закони":
Научих например, че никога не трябва да пазарувам на празен стомах и винаги, ама винаги по списък.
Друг полезен трик е да пазаруваме веднъж седмично, като разбира се изключваме от млякото, хляба и други нетрайни плодове и зеленчуци.
Трябва да внимаваме и с промоциите - често се запасяваме с нещо, понеже е на добра цена, но в последствие се оказва, че срокът му на годност е към своя край и изхвърляме голяма част от неспособност да изядем всичко навреме.
"Седмица на запасите" - регулярно се стараем да готвим с наличното във фризера и килера
Планирането на менюто за седмица или дори месец напред спестява не само средства, но и много време и нерви!
Може би любимото ми от въвеждащата част на "Какво да сготвим за тънка талия и тънък джоб", са 25-те практики за стопроцентово използване на продуктите. Искате да изразходвате всички ресурси докрай и да няма изхвърлена храна, но не знаете как - авторът на книгата подробно описва какво може да направим с най-често остатъчните продукти в кухнята!
След като вече сме въведени в тайните за здравословно и евтино хранене, е време за същинската част - рецептите! За най-голямо удобство са разделени в няколко категории - Супи; Салати, предястия и гарнитури; Ястия от яйца и млечни продукти; Ястия със зеленчуци; Ястия от субпродукти; Ястия от пиле; Ястия с риба; Паста; Тестени и хлебни ястия; Десерти, както и Рецепти за заготовки. Само поглеждайки съдържанието, можем да се убедим колко много възможности за разнообразно хранене имаме, независимо дали сме месоядни или вегетарианци. Тъй като искам тази статия да ви бъде максимално полезна, прилагам снимка на произволна рецепта от книгата, за да ви запозная със структурата ѝ:
Освен типичните "Необходими продукти" и "Начин на приготвяне", виждаме и една много интересна и полезна колонка с приблизителната цена на ястието, хранителните стойности, нивото на трудност и времето за приготвяне. За мен, като изучаваща дисциплината "Национална кухня" в университета, е изключително любопитна и информацията за произхода на рецептата!
След многобройните идеи какво да сготвим идва финалната част на книгата - всичко, което трябва да знаем за замразяването на храна - защо е добре да замразяваме храни, как да замразяваме правилно, какво може да се замразява и какво не, както и трикове за обработката на всеки един продукт. А тъй като замразяването не гарантира вечен живот на продуктите, авторът ни предоставя и таблица с ориентировъчния "срок на годност" на всяка хранителна група по време на съхранението и във фризера.
Определено считам тази книга за новата си любима по отношение на готвенето! Можете да я откриете на сайта на издателство "Милениум" на редовна цена от 9лв. Споделете ми в коментарите дали ще ви бъде интересно да споделям повече рецепти в блога си!
Магията на подправките
"Енциклопедия на подправките" също е дело на Галина Иванова и е толкова увлекателно съставена, че освен използвайки я като кулинарна книга, можете да си я четете и за развлечение и отмора!
Знаете, че тайната на вкусното ястие се крие в подправките, нали? В тази книга са поместени над 100 такива, подредени по азбучен ред за по-бърз достъп.
За всяка подправка има подробна информация относно произхода и, начина на отглеждане и съхраняване, както и състава и лечебните и свойства, в случай, че има такива. За особено важна и полезна считам информацията за това за кои ястия е подходяща, с кои други подправки може да се съчетава и с кои може да се замести. След представянето на всяка една подправка следват няколко рецепти със същата - кулинарни и/или за приложение в козметиката или домашното лечение.
Двете заглавия вече заемат почетно място на лавицата ми с кулинарни книги в кухнята и си признавам, че посягам доста често към тях и най-вече към първата. И двете заглавия допринесоха много за промяна на хранителните навици на семейството, а прилагайки идеите за пазаруване, съхраняване и обработка на продуктите, определено усещам облекчаване на бюджета, което е повече от добре предвид очакваната финансова криза!
Споделете ми в коментарите дали сте почитатели на кулинарната литература и коя от двете книги ви се струва по-интересна! До скоро!
Comments