Това, което най-много ми липсваше по време на извънредното положение, бяха ежеседмичните ни пътувания из страната. Ето защо премахването на КПП-тата и няколкото почивни дни в началото на Май бяха идеална възможност за "бягство" сред природата.
Никога не съм имала проблем с избора на дестинация, просто казвам първото място, което ми хрумне, и което не сме посещавали, и оттам нататък остава единствено да преценим в колко часа трябва да тръгнем и дали ще пътуваме с колата или мотора. Този път обаче избрах алтернативен метод за подбор на маршрут - пред време ви споделих за един страхотен пътеводител на села в Родопите, можете да прочетете повече за него тук. Та, реших да отворя книгата на произволна страница и да посетим мястото, което ще "изтегля". И ето как се озовахме на Чудните мостове при село Забърдо!
Повече за обекта
Чудните мостове, някога наричани Еркюприя, ("ер" - земя и "кюприя" - мост, свод), са природен скален феномен в Родопите, част от 100-те Национални туристически обекта, създаден преди стотици хиляди години и познат като забележителност за страната ни едва от средата на миналия век. Образуването им се дължи на преминаващата някога оттам пълноводна река, чийто буйни води, проправяйки си път между скалите, оформят пещера. След време сводът и се срутва, вероятно в следствие на земетресение, водите на реката отнасят свлеклите се скални маси и така са изваяни скалните арки, наподобяващи мостове - чудо на природата, което до ден днешен привлича туристи от страната и цял свят.
Големият мост представлява почти симетрична арка. Западният му отвор е с височина 43м и широчина 48м, а източният сравнително по-малък - висок 15 и широк 7м. По-малкият мост представлява проходна пещера с дължина 70м, висок е 30м, а ширината му варира между 2 и 4м.
Мястото е със свободен достъп и до двата моста, но има също и кратка пътека със средно ниво на проходимост, която ви отвежда до площадка с панорамна гледка към феномена, идеална за снимки.
Легенди
Въпреки че образуването на феномена е ясно обяснимо, както за всеки природен обект, и за този не липсват различни легенди. Най-известната такава е за змей, който тормозел близкото село Забърдо, нападайки стадата на пастирите. Те решили да се справят със звяра, като му заложат капан - изпратили в посока на чудовището магаре, натоварено с прахан - възпламенимо вещество от дървесни гъби. Змеят моментално погълнал магарето, при което вътрешностите му се възпламенили. Докато се гърчел в изгарящи мъки, се сврял в пролука в скалите, където издъхнал. Години по-късно, след изгниване на огромното му тяло, костите му се срутили и на тяхно място възникнали скалните отвори.
Проходимост на пешеходния терен
През по-голямата част от терена са изградени парапети, които да улесняват преминаването, но задължително се подгответе ако не със специални туристически, поне с удобни обувки с нехлъзгащи се подметки, тъй като има стръмни и доста хлъзгави участъци.
Местоположение и навигация
Май с това трябваше да започна, но това ми е първи пътепис, така че не ме съдете. :D
Невъзможно е да пропуснете отбивката за обекта. По главния път Асеновград - Смолян, ще видите отбивка за село Забърдо. Продължавайки по нея, пътят се разклонява на две части - направо е селото, вдясно - Чудните мостове. Указателните табели са добре позиционирани из целия път и няма как да се объркате. Главният път е в доста добро състояние, но веднъж тръгнали по въпросната отбивка за феномена, късмет. Очакват ви 10 км завои, които биха били много приятни, ако освен спиращата дъха природа, не сте свидетели и на впечатляващата инфраструктура. И тя спира дъха, но не в положителен смисъл. На места дупките са толкова големи, че автомобилът просто влиза цял в тях. Искаше ми се да преувеличавам, но не. С ниска скорост и мнооого мнооого търпение и внимание няма да имате проблем, стига превозното средство да не е много ниско. С мотоциклет определено ще е по-лесно, тъй като имате повече мобилност и възможност за избягване на кратерите, а ако сте с джип, сте щастливци. Ние отидохме с Алфа хечбек и видяхме зор, отне ни около 40 минути да стигнем до паркинга, за щастие без инциденти.
Места за хапване и отдих
Паркингът, който споменах, е в непосредствена близост до обекта. Слизайки от автомобила си, ще бъдете посрещнати от 3 или 4 сергии, от които можете да си купите сладка, подправки и билки, мед, плетива, както и различни сувенири.
Хижа "Чудните мостове" се намира точно до феномена и към нея функционира заведение, в което можете да хапнете или да пиете по чай или бира, в зависимост от времето на посещение. ;) В района има голяма беседка и няколко полянки, на които спокойно можете да си спретнете пикник.
Други забележителности наблизо
На около 4км след Чудните мостове, се намира Античен римски път, датиращ от 1 хил. пр.н.е., който не се осмелихме да посетим, защото се очаква пътят до началото му да е в същото състояние като този до мостовете. :D
Задължително минете през село Забърдо, в чийто център ще откриете уникално виенско колело, може би по-старо и от истинското Виенско. ;)
Ако се връщате в посока Асеновград, не пропускайте Бачковския манастир, въпреки че само за него ще ви е необходим цял ден, заради местността "Клувията" и резерват "Червената стена", които се намират в непосредствена близост до храма, и които също не са за изпускане.
Ще се радвам да чуя обратна връзка за първия си опит за написване на пътепис!
Споделете ми също дали сте посещавали Чудните мостове! До скоро!
Comentarios